2021 en fazlaca afetin yaşandığı sene oldu


2021 en fazlaca afetin yaşandığı sene oldu

bizim ülkemizde, son 12 yılda 8 bin 274 meteorolojik karakterli afet rapor edildi. En çok afetin yaşandığı sene, 2021 oldu. Ocak ayı en fazlaca fırtınanın yaşandığı ay oldu. İkinci sırada ise 2 bin 486 vaka ile “şiddetli yağış/sel afeti” yer aldı.

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünce (MGM) hazırlanan “Türkiye Meteorolojik Afetler Değerlendirmesi (2010-2021)” tutanağına nazaran, son 12 yılda 8 bin 274 meteorolojik karakterli afet kaydedildi.

Son 12 yılda en fazlaca meteorolojik afetin meydana geldiği sene, 2021 oldu. “Fırtına”, “şiddetli yağış ve sel” ile “dolu” en sık görülen üç afet olarak kayıtlara geçti.

MGM kayıtlarına nazaran, bizim ülkemizde 2010-2021 yılları aralığında meteorolojik afetler en fazlaca sırayla Antalya, Balıkesir, İzmir, İstanbul, Konya, Mersin, Ordu, Van, Muğla, Aksaray, Çorum, Bursa, Elazığ, Kayseri, Manisa, Kastamonu, Nevşehir ve Aydın’da meydana geldi.

bizim ülkemizde bilhassa 2018’den itibaren meteorolojik afetlerin oluşum sayılarında bariz bir artış görüldü. Fırtına, şiddetli yağış/sel ve dolu afetleri her sene yaşandı.

En fazlaca afet haziranda görüldü

Tutanağa nazaran, bizim ülkemizde 2010-2021 yıllarında en fazlaca gerçekleştirilen meteorolojik karakterli afetin, “fırtına” olduğu kaydedildi. Bu zamanda toplam 2 bin 645 fırtına afeti rapor edildi.

Grafik: TRT Haber

İkinci sırada ise 2 bin 486 vaka ile “şiddetli yağış/sel afeti” yer aldı. Fırtına ve sel afetleri bu zamanda Türkiye’nin büyük bir kısmında görüldü.

2010-2021 yıllarında 1427 “dolu” afeti meydana geldi ve afetler içinde üçüncü sırada yer aldı. Yoğun kar yağışıyla oluşan kar afeti ise bu zamanda toplam 477 defa yaşandı.

Son 12 senelik periyotta en fazlaca sayıda meteorolojik afet, haziranda meydana geldi. Bunu sırayla ocak, mayıs, nisan, mart, aralık ve şubat takip etti.

Fırtına, şiddetli yağış ve sel afetleri bu zamanda sıklıkları değişmekle birlikte her ay meydana geldi. En fazlaca yaşanmış olan afet olan fırtına, en fazlaca ocak ayında, şiddetli yağış/sel ve dolu afetleri ise en fazlaca haziran ayında yaşandı.

“Fırtına” son yılların en fazlaca görülen afeti oldu

En fazlaca görülen afetlerin başlangıcında gelen fırtınanın, her sene binlerce insanoğlunun etkilenmesine doğrudan veya bilvasıta yollarla sebep olduğu kaydedildi.

Raporda, fırtınanın insanlara ve çevreye bıraktığı hasar haricinde, tesirleri ile öteki afetleri tetiklemesinin de altı çizilerek orman yangınlarının en mühim nedenlerinden birinin de fırtına kararı hasar bulan enerji nakil ve dağıtım hatlarının, yangınların başlamasına yol açması olduğu açıklandı.

Fırtına, en fazlaca ocak ayında görüldü

Değerlendirmeye nazaran, 2010-2021 periyodunda en fazlaca fırtına ocak ayında oluştu, bunu sırayla mart ve nisan ayları takip etti.

Depremden sonrasında en büyük mal yitirilmesine, sel sebep oldu

Raporda, bizim ülkemizde görülen naturel afetler içerisinde sel felaketinin depremden sonrasında en büyük can ve mal yitirilmesine niçin olduğu açıklandı.

bizim ülkemizde görülen seller can kayıplarına yol açarken her sene can yitirilmesine niçin olmayan seller sonunda milyarlarca liralık ekonomik kayıplar yaşandığı anlatım edildi.

En çok sel, 2018 ve 2019 yıllarında yaşandı

Bugün rastlanan sellerin temel nedeninin, dirayetli yağmur fırtınalarında drenaj sistemlerindeki yetersizlik kararı ana dere kanallarının tamamen dolu olmasıyla gerçekleştirilen taşmaların olduğu kaydedildi.

2010-2021 periyodunda bizim ülkemizde şiddetli yağış/sel afeti en fazlaca Antalya, İzmir, Balıkesir’de meydana geldi.

En fazlaca sel haziranda görüldü

bizim ülkemizde 2010-2021 yıllarında Ege’de Muğla, Manisa, Aydın; Marmara’da İstanbul, Bursa; Karadeniz’de ise Samsun, Ordu ve Giresun’da fazlaca fazla sel afeti oluştu.

2010-2021 yıllarında şiddetli yağış ve sel afeti en fazlaca 2018 ve 2019’da yaşandı ve 300’den fazla sel afeti görüldü. 2018-2021 yıllarında ise sel afeti her sene 200’den fazla görüldü.

bizim ülkemizde son 12 yılda aylık şiddetli yağış ve sel afeti en fazlaca haziranda oldu. Son 12 yılda haziran ayında şiddetli yağış ve sel afeti 500’den fazla meydana geldi. Aylık dağılıma bakıldığında tekrar mayıs ayında 200’den fazla sel afeti yaşandı.

Antalya doluya teslim oldu

En fazlaca görülen afetlerin başlangıcında gelen dolu, bizim ülkemizde 2010-2021 yıllarında en fazlaca Antalya’da meydana geldi. Bu devre içinde Şırnak, Rize ve Bartın hariç tüm illerde dolu afeti meydana geldi.

Mevzubahis tarihler içinde Akdeniz’de Mersin, İç Anadolu’da Konya, Karadeniz’de Çorum, Tokat ve Kastamonu’da fazlaca fazla dolu afeti kayda geçti.

2010-2021 yıllarında dolu afeti en fazlaca 2020’de meydana geldi. 2020 senesinde 200’den fazla dolu afeti görüldü.

bizim ülkemizde aylık dolu afeti en fazlaca haziranda, sırayla mayıs ve nisanda meydana geldi. Son 12 yılda haziran aylarında dolu afeti 400’den fazla defa kaydedildi.

Grafik: Şeyma Özkaynak

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın