Ağrı geven balı tescillendi


Ağrı geven balı tescillendi

Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret verilerek tescillenen Ağrı geven balının tanıtımı yapılmış oldu.

Valilik Toplantı Salonu’ndaki programda konuşan Vali Osman Varol, Ağrı geven balının bir müddet önce coğrafi işaret belgesi aldığını söylemiş oldu.

Coğrafi işaret döneminin fazlaca zahmetli iş bulunduğunu belirten Varol, “Ürününüzün hakikaten size hususi ve benzersiz bulunduğunu, bazı özelliklerle ön plana çıktığını ilmi olarak kanıtlamanız, bununla alakalı muhtelif emek harcamalar, analizler ve laboratuvar testleri yapmanız gerekiyor. Bu emekleri doğru bir tezle patent kurumuna sunmanız gerekiyor. Bu süreçlerin hepsi başarıya ulaşmış biçimde yürütüldü ve coğrafi işaret belgesini almış olduk. İlimizde arıcılık son yıllarda fazlaca ciddi bir ivme kazanmıştır.” diye konuştu.

Ağrı geven balı tescillendi

Devlet yardımıyla bugüne dek muhtelif projelerle üreticilere arı ve kovan desteği yapıldığını anımsatan Varol, önceki dönemlerde vazife meydana getiren valilere de teşekkür etti.

Varol, kentin florasının fazlaca varlıklı bulunduğunu, balın da fazlaca kaliteli bulunduğunu vurgulayarak, şunları söylemiş oldu:

25 bin kovanlık bir varlığımız var. Yılda 230-280 ton arası bal üretimimiz oluyor. Çiftçimize ve üreticimize fazlaca muhtelif destek sunar veriliyor. Son birkaç senedir fazlaca başarıya ulaşmış bir halde bal festivali yapıyoruz. Bunların hepsi üreticimize destek olmak için yaptığımız çalışmalardır. Ağrı’nın potansiyeli oldukça yüksek ve muazzam değerleri var. Ben bu coğrafi işaret tescilinden sonrasında sektörümüzün daha da gelişeceğini hem Türkiye çapında satışlarımızın artacağını aynı zamanda üreticilerimizin gücünün artacağını düşünüyorum. Her insana bu balı tatmalarını ve tüketmelerini öneriyoruz.”

Ağrı geven balı tescillendi

Programa, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Ziraat ve Orman İl Müdürü Kenan Engin, Kültür ve Gezim İl Müdürü Ebumuhsin Bulut, Ağrı Arı Yetiştiricileri Donanması Başkanı Erol Kılıç ve birtakım arıcılar katıldı.

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın