Anzak Koyu’nda geleneksel “Şafak Ayini” yapılmış oldu


Anzak Koyu’nda geleneksel “Şafak Ayini” yapılmış oldu
ABONE OL

Çanakkale Kara Savaşları’nın 107. yılı anma törenleri kapsamında Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzak Koyu’nda geleneksel “Şafak Ayini” gerçekleştirildi.

Avustralyalı ve Yeni Zelandalılardan oluşan ortalama 200 benlik öbek, gece Çanakkale şehir merkezinden Gelibolu Yarımadası’na geçti.

Katılımcılar, uyku tulumları ve battaniyeler içerisinde, merasim alanına kurulan dev ekrandan Çanakkale Savaşları’na ilişik belgesel, film, röportaj ve birtakım kentlerdeki Anzak Günü törenlerini izleyerek “Şafak Ayini”nin başlamasını bekledi.

Şafak vakti başlamış olan programda, Yeni Zelanda Gaziler Bakanı Meka Whaitiri ile Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Miles Armitage, günün anlam ve önemini belirten konferans yapmış oldu.

Büyük Lider Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşları’nda yaşamını kaybeden yabancı ülke askerlerinin ailelerine gönderilmiş olduğu mektup okundu.

Faaliyet alanına Türkiye Cumhuriyeti adına Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ile öteki ülkelerin temsilcileri çelenk bıraktı, hürmet duruşunda bulunulmuş oldu.

Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda ulusal marşlarının okunmasının arkasından yakarma edilmesiyle tamamlanan programa, Kültür ve Gezim Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Zamanı Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, İrlandalı Büyükelçi Sonya McGuinness, Yeni Zelandalı Büyükelçi Zoe Coulson-Sinclair, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jurgen Schulz, Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Jamal Khokhar, Fas’ın Ankara Büyükelçisi Mohammed Ali Lazreq ile yurt içi ve dışından davetliler katıldı.

Anzaklar ve Anzak Günü

Anzak, Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu (Australian and New Zealand Army Corps) kelimelerinin ilk harflerinin kısaltılmasından oluşuyor.

Anzaklar 1915’te Çanakkale’de, ondan sonra da Orta Şark ve Avrupa’da müttefikleri adına savaştı. Anzak Günü ise Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerin 25 Nisan 1915’te Gelibolu’da karaya çıkışının sene dönümü olarak anılıyor.

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın