Avustralya ve Yeni Zelandalılar “Şafak Ayini” için Anzak Koyu’nda


Avustralya ve Yeni Zelandalılar “Şafak Ayini” için Anzak Koyu’nda
ABONE OL

Avustralya ve Yeni Zelandalılar, geleneksel “Şafak Ayini” için Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzak Koyu’na geldi.

Avustralyalı ve Yeni Zelandalılardan oluşan ortalama 200 benlik öbek, gece Çanakkale şehir merkezinden Gelibolu Yarımadası’na geçti.

Katılımcılar, uyku tulumları ve battaniyeler içerisinde, merasim alanına kurulan dev ekrandan Çanakkale Savaşları’na ait belgesel izleyerek ayinin saatini bekledi.

Avustralya ve Yeni Zelandalılar "Şafak Ayini" için Anzak Koyu'nda

“Bu bizim için oldukça hususi bir faaliyet”

Yeni Zelanda’dan ailesiyle ortalama bir ay ilkin Türkiye’ye gelen Rueben Kidman, törenlere katılmış olduğu için heyecanlı bulunduğunu söylemiş oldu.

Kidman, burada atalarını anmaya geldikleri için kendisini talihli hissettiğini belirterek, “Burada olmaktan ve çocuklarımı getirmekten onur duyuyorum. Bu bizim için oldukça hususi bir faaliyet. Bu akrabalarım için Türkiye’yi tanımak açısından bir talih. Bundan dolayı bir aydır Türkiye genelinde yolculuk ediyoruz. 4-5 değişik yer gördük. İstanbul’dan başladık. Kapadokya, İzmir, Antalya’yı gördük.” ifadelerini kullandı.

Avustralya ve Yeni Zelandalılar "Şafak Ayini" için Anzak Koyu'nda

“Türk halkı bizi oldukça hoş karşıladı”

Türkiye ve Türk milleti ile alakalı düşüncelerini paylaşan Kidman, “Türk halkı bizi oldukça hoş karşıladı. Türkçe bilmememize karşın Türk halkını bizlere karşı bir tek cömertliğiyle değil, sıcak kalpli olmasıyla da hatırlayacağız.” dedi.

Kidman’ın kızı 8 yaşındaki İsabelle de Türkiye’ye ilk defa geldiğini anlatım ederek, “Fazlaca heyecanlı hissediyorum. Dinsel tören için temenni ediyorum ve değişik ülkeleri keşfediyorum.” diye konuştu.

Avustralya ve Yeni Zelandalılar "Şafak Ayini" için Anzak Koyu'nda

“Burada olmaktan oldukça memnunum”

Yeni Zelandalı Cohen Stephen, Wellington şehrinden geldiğini ve 2 aydır bizim ülkemizde bulunduğunu söylemiş oldu.

Türkiye’ye ilk defa geldiğini özetleyen Stephan, laflarını şu şekilde sürdürdü:

“Burada olmak bir onur ve imtiyaz, oldukça değişik hissettiriyor. Bilhassa Türkiye perspektifinden zamanı hatıraları öğreniyorum. Buraya ulaşmadan önce ne işe yaradığını biliyordum sadece bu hatıraların ne kadar büyük olduğu için güvenli değildim. Büyük bir minnettarlıkla buradan ayrılacağım. Muhteşem 2 ay geçirdim. Hepimiz oldukça arkadaş canlısı, oldukça nazik ve yardımcıydı. Benim için bizim ülkemizde olmak böylesine bir ayrıcalıktı. Gelibolu’ya geleceğimi biliyordum. Burada olmak istemiştim. Burada olmaktan oldukça memnunum. Türkiye’den birkaç gün içerisinde ayrılacağım. Burada olmanın yapılacak son büyük şeylerden birisi bulunduğunu düşünüyorum.”

Avustralya ve Yeni Zelandalılar "Şafak Ayini" için Anzak Koyu'nda

Avustralyalı 69 yaşındaki Ricco Shea ise Türkiye’ye ilk kere geldiğini belirterek, “Seneler ilkin Türk, Avustralya ve Yeni Zelandalı askerlerin büyük güçler tarafınca çatışmaya gönderildiğini öğrenmiştim. Bundan dolayı burasının Türk milleti ile Avustralya ve Yeni Zelanda halkları arasındaki bir ortak nokta bulunduğunu düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın