Baharın müjdecisi ‘Ters Lale’nin bir türü daha tescil yolunda


Baharın müjdecisi ‘Ters Lale’nin bir türü daha tescil yolunda

İlkbahar mevsiminde naturel olarak yetişen ve halk içinde “ağlayan gelin” adıyla da malum ters lalenin, süs bitkileri sektörüne kazandırılması için Erzincan’da hazırlanan proje ve ıslah emek harcamaları sürüyor.

Erzincan Bahçe Kültürleri Inceleme Enstitüsü tarafınca yürütülen, “Türkiye Ters Lale Türlerinde Çeşit Geliştirme ve Yeni Çeşitlerin Sektöre Kazandırılması” projesi kapsamında, doğada yetişen süs bitkilerinin tescillenmesi ve koruma dibine katılması için emek harcama yapılıyor.

Tarım mühendisleri tarafınca enstitünün ters lale koleksiyon bahçesinde 15 senedir sürdürülen çalışmalarda, 19 ilden toplanan 32 ters laleden bugüne dek 3’ü, “Vuslat”, “Aslay” ve “Şark güneşi” adıyla tescillenerek süs bitkileri sektörüne kazandırıldı.

Ters lalenin “Maral” isminde olan dördüncü türünün de tescili için müracaat meydana getiren enstitü, süs bitkisinde yerli çeşitlerin markalaşmasını, yerli ve ulusal türlerin üretiminin çeşitlendirilmesini amaçlıyor.

“Çeşitlerle süs bitkileri sektöründe katkı sunmaya devam edeceğiz”

Enstitü müdürü Birol Karadoğan, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı olarak birçok alanda Ar-Ge projeleri yürüttüklerini ve inceleme projeleri alanlarından birinin de süs bitkileri bulunduğunu söylemiş oldu.

Baharın müjdecisi 'Ters Lale'nin bir türü daha tescil yolunda

bizim ülkemizde ters lale ıslah çalışmalarının ilk defa enstitülerinde başladığını anlatım eden Karadoğan, “Arkadaşlarımızın fedakar emek harcamaları neticesinde bu proje kapsamında üç ters lale türünü kurumumuz adına tescil ettirdik. 2022 yılı itibarıyla da yeni çeşit adayımız için tescil müracaat işlemlerimizi gerçekleştirdik. İnşallah bu emek harcamalar neticesinde çıkan çeşitlerle süs bitkileri sektörüne katkı sunmaya devam edeceğiz. Tescil ettirdiğimiz 3 çeşidin alakalı periyodu tamamlanmış olup şu an hususi sektörün talebini beklemekteyiz” dedi.

Karadoğan, laleyi ana vatanında çoğaltmaya devam edeceklerini söylemiş oldu.

Projenin 15 senelik geçmişi var

Proje sorumlusu tarım mühendisi Meral Aslay da yürütülen projenin 15 senelik bir yolculuğun hikayesi bulunduğunu açıkladı.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ile ters lale koleksiyon bahçesinden yola çıkarak kurakçıl peyzaj ve minik botanik bahçesiyle alakalı ilk adımların atıldığını dile getiren Aslay, “Bundan sonrasında oradaki bahçeyi genişleteceğiz ve yeniden hem ilimize hem ülkemize naturel bitkilerimizden kurakçıl, oldukca fazla bakım istemeyen, iklim sorunları da göz önüne alınırsa yeni süs bitkilerini doğamızdan alarak yeniden ülkemize ve dünyaya kazandırmayı amaçlıyoruz.diye konuştu.

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın