Bozkır delicesinin 29 bin kilometrelik yolculuğu GPS ile seyredildi


Bozkır delicesinin 29 bin kilometrelik yolculuğu GPS ile seyredildi
ABONE OL

Iğdır’da uydu vericisi (GPS) takılan bozkır delicesi, son 2 yılda 2 kıtadaki 13 ülke içinde 29 bin kilometreyi aşkın yol katetti.

KuzeyDoğa Derneğince Tuzluca ilçesine bağlı Yukarı Çıyrıklı köyünde, Tabiat Koruma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü’nün izni ve Iğdır, Koç ile UTAH üniversitelerinin katkılarıyla yürütülen halkalama emek harcamaları kapsamında kurulan kuş soruşturma ağlarına, 2020 yılının nisan ayında “bozkır tuygunu” olarak da malum bir bozkır delicesi takıldı.

Inceleme ekibince halkalanan, atmacagiller familyasından ve vahşi bir tür olan bozkır delicesi, GPS takıldıktan sonrasında naturel ortamına salındı.

Uydu verilerinden derlenen bilgilere gore, naturel ortamına salınan kuş aynı sene sırayla Ermenistan, Gürcistan ve Rusya’dan geçip Kazakistan’a yerleşerek makale burada geçirdi.

Fotoğraf: AA

Bir günlük uçuşla Türkiye’yi geçerek Suriye’ye ulaştı

Yaz sonrası dönüşe geçen kuş, 15 Eylül 2020’de Artvin’in Borçka kazasından yurda girip 1 günde Türkiye’yi geçerek Şanlıurfa’nın Ceylanpınar kazasından Suriye’ye girdi.

Burada kışı geçiren kuş, 25 Mart 2021’de Şırnak’ın Uludere kazasından yine yurda girip 1 gün içerisinde Iğdır’ın Aralık ilçesi üstünden Ermenistan, Gürcistan ve Rusya güzergahını kullanarak yeniden Kazakistan’a göçtü.

2021 yılının yazını da Kazakistan’daki alanında geçiren kuş, sonbaharın gelmesiyle dönüşe geçip 30 Eylül 2021’de yeniden Borçka’dan Türkiye’ye gelip 1 gün içerisinde Şanlıurfa’nın Akçakale kazasından Suriye’ye geçti.

Bir müddet Suriye’de süre geçiren bozkır delicesi, sonrasında sırayla Ürdün, İsrail, Mısır, Sudan, Çad ve Kamerun’u geçip Nijerya’ya yerleşti.

2022 yılının kışını Nijerya’daki Dusuman bölgesinde geçiren delice, 4 Şubat 2022’de burayı da terk edip kuzeye göçmek suretiyle yine yola çıktı.

Mısır’da bulunan kuşun Kazakistan’a dönmesi planlanıyor

Ortalama 2,5 aydır kuzeye doğru göçünü sürdüren kuş, şu an Mısır’ın Al Wahat çölündeki Dakhla Vahası civarlarında bulunuyor.

Makale dercetmek için Türkiye üstünden Kazakistan’a gitmesi beklenen bozkır delicesinin son 2 senedir Asya ile Afrika arasındaki göçü sırasında 29 bin kilometreyi aşkın yol katettiği, en yüksek 3 bin 11 metre rakıma çıkmış olduğu ve yaklaşık hızının saatte 68 kilometreye kadar ulaşmış olduğu belirlendi.

Nesli tükenme riski olan kuş uydu vericisiyle izleniyor

Aras Kuş Inceleme Merkezi Sorumlusu Kayahan Ağırkaya, milli anlamda takip ettikleri mühim türlerden birinin bozkır delicesi bulunduğunu söylemiş oldu.

Fotoğraf: AA

Bozkır delicelerinin Dünya Naturel Yaşamı Koruma Birliğinin soyu tükenme riskiyle yüz yüze olan türler sıralaması olan kırmızı listede yer aldığını belirten Ağırkaya, “Bozkır delicesi soyları yakın tehdit içinde olan bir tür. Kışlama alanı olarak Afrika’nın orta ve şark kesimini kullanırken üreme alanı olarak da Orta Asya’da fazlaca geniş bir yayılıma haiz” dedi.

Aras Nehri Kuş Cenneti’nin, bozkır delicesinin bu uzun göç rotasında mühim bir konaklama ve beslenme alanı bulunduğunu belirten Ağırkaya, şunları söylemiş oldu:

2 senedir bozkır delicelerini uydu vericileriyle takip ediyoruz. Bireylerden bir tanesi 29 bin kilometrenin üstünde yol katetti. 2006 yılından beri bölgede halkalama emek harcamaları yürütüyoruz. Aras Vadisi’ni kullanan öteki bütün kuş türleri benzer biçimde bozkır delicesi de aslına bakarsak bu bölgenin ne kadar mühim bir alan bulunduğunu yine bizlere gösteriyor.”

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın