Büyük Saldırı’un 100. yılı anısına hususi para basıldı


Büyük Saldırı’un 100. yılı anısına hususi para basıldı

Afyonkarahisar’da, Büyük Saldırı Zaferi’nin 100 yılı anısına hususi hatıra madeni para bastırıldı.

Afyonkarahisar Valiliği, Ajansın Genel Gösterim Yönetmeni Ömer Mazi tarafınca 100. yıla hususi hatıra para bastırıldı.

Açıklamada ifadelerine yer verilen Mazi, bu topraklarda doğmaktan ve bu şanlı milletin bir çocuğu olmaktan haysiyet duyduğunu söylemiş oldu.

“Çocukluk hevesim beni para koleksiyoneri haline getirdi”

“Büyük Saldırı’un 100. senesinde bir şeyler yapmak lazım” düşüncesiyle birtakım planlar yaptıklarını dile getiren Mazi, şöyleki devam etti:

“Bunlardan biri de 100. sene hatıra parasıydı. Çocukluğumdan beri para koleksiyonum var. 7 yaşından beri para biriktiriyorum. Çocukluk hevesim sonrasında beni para koleksiyoneri haline getirdi. Darphane üyesi oldum, aleni arttırmalardan bende olmayan paraları satın alıp biriktirmeye başladım. Koleksiyonumu incelerken 1972 senesinde ’30 Ağustos Zaferinin 50. sene dönümü’ hatıra parasını görür görmez kendimi görevli hissettim. Grafik tasarımını Ulaş Çoban’ın meydana getirdiği hatıra para için Türkiye, Hollanda ve Çin’de baskı meydana getirecek bölgeleri araştırdık ve 100. sene için hazırlamış olduğumuz para basılarak bizlere ulaştı.”

Fotoğraf: AA

“Sınırı olan sayıda basılan hatıra para oldukca yakında meraklıları ile buluşacak”

Paranın, başta koleksiyonerler ve Zaferin 100. yılı hatırasını evinde, iş yerinde bulundurmak isteyenler için bir tek 500 tane basıldığını belirten Mazi, “100. sene için basılan hatıra para 45 milimetre sarı pirinçten yapılmış oldu. Sınırı olan sayıda basılan hatıra para oldukca yakında meraklıları ile buluşacak” dedi.

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın