Çeşme’ye ortalama 3 sene aranın arkasından ilk kruvaziyer yanaştı


Çeşme’ye ortalama 3 sene aranın arkasından ilk kruvaziyer yanaştı

İzmir’in Çeşme ilçesinde, COVID-19 salgını sebebiyle ara verilen kruvaziyer seferleri tekrar başladı.

İtalya’nın Trieste kentinden hareket eden “Artania” isminde vapur, Bodrum’un arkasından Çeşme Ulusoy Limanı’na demirledi.

Vapur, Çeşme Kaymakamı Ünal Çakıcı, Belediye Başkanı Ekrem Nispet, Ulusoy Denizyolları İşletmeciliği AŞ Genel Müdürü Mesut Yürekli, Ulusoy Çeşme Liman İşletme Müdürü Celal Ulaş, Çeşme Liman Başkanı Eray Aykanat, turun Çeşme bölümünü organize eden Maskot AŞ Idare Kurulu Başkanı Ahmet Subay tarafınca karşılandı.

Gemiden inen turistler, bando kadrosunun gösterisiyle karaya ayak bastı.

“77 vapur gelecek”

Kaymakam Ünal Çakıcı, gazetecilere meydana getirdiği açıklamada Çeşme’nin dünyanın gözdesi bir yer bulunduğunu anlatım ederek, “Bugün kruvaziyer gemilerinden ilki bağlandı. Bu sene içinde 77 gemilik bir antak kalmamız var fakat bu rakam daha da artabilir. Şu anda 500 civarında Alman misafirimizi ağırlayacağız” ifadelerini kullandı.

Çeşme'ye yaklaşık 3 yıl aranın ardından ilk kruvaziyer yanaştı

Belediye Başkanı Nispet da uzun aradan sonrasında ilk yolcu gemisini karşılamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İnşallah bu yolcu gemilerinin devamı gelecek. Çeşme esnafımıza, yarımada esnafımıza bolluk getirecek.” dedi.

Ulusoy Denizyolları İşletmeciliği AŞ Genel Müdürü Mesut Yürekli ise 2 Kasım 2019’dan sonrasında gelen ilk yolcu gemisini karşılamanın heyecanını yaşadıklarını söylemiş oldu.

“60 bin yolcu umut ediliyor”

Seferlerin istila sebebiyle ara verdiğini aktaran Yürekli, şunları kaydetti:

“Bu yıl başarı göstermiş bir sürem geçireceğimizi düşünüyorum. 77 sefer, ortalama 60 bin yolcu bekliyoruz. Bu yolcuların getirilmesi başka bir şey, buradan memnun ayrılmaları muazzam. Çeşmelilerin, esnafımızın kendileriyle olan ilişkileri, buradan memnun ayrılmaları, yolcu turizmini katlayarak büyütecek.”

Gemiden inen 527 yolcudan bir bölümü Çeşme’de gezerken bazıları Efes ve İzmir turuna çıktı. Vapur akşam saatlerinde İstanbul’a hareket edecek.

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın