Devegeçidi Baraj Gölü’ne su takviyesi yapılacak


Devegeçidi Baraj Gölü’ne su takviyesi yapılacak

Diyarbakır’da iklim değişikliğinin etkisiyle yaşanmış olan kuraklıktan etkilenen Devegeçidi Baraj Gölü’ne Dicle Baraj Gölü’nden 27 milyon metreküp su takviyesi yapılacak.

Devegeçidi Çayı üstünde sulama amacıyla 1972’de kurulan ve 220 milyon metreküp su toplama hacmine haiz baraj gölündeki su seviyesinde, yağış azlığı, iklim değişikliği, buharlaşma şeklinde nedenlerle son yıllarda düşüş yaşandı.

Bölgedeki tarımsal sulamada mühim bir yere haiz olmasının yanı sıra muhacir kuşlar için mühim gıda ve yumurtlama alanı olan, tatlı su balıkçılığı meydana getirilen baraj gölündeki su çekilmesi, canlıları da negatif etkiledi.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında açılan Diyarbakır Kuraklık Kriz Koordinasyon Merkezince baraj gölüne su takviyesi yapılması sonucu alındı.

Fotoğraf: AA

“27 milyon metreküp suyu terfi etmek durumundayız”

DSİ 10. Bölge Müdürlüğü İşletme ve Bakım Şube Müdürü Yaşar Ceylan, iklimsel öngörülerin bu sene da yağışların geçen sene şeklinde kifayetsiz gerçekleşeceği yönünde bulunduğunu söylemiş oldu.

Nisan ayına kadar düşen yağışların beklenilen düzeyde olmadığını ve bilhassa Diyarbakır’ın ova kesimlerinde yer edinen sulama amaçlı barajların kafi su depolayamadığını belirten Ceylan, “Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında Diyarbakır Kuraklık Kriz Koordinasyon Merkezi tarafınca toplantılar yapılmış oldu. Görüşmede çiftçimizin mahsulünü sulaması için alınacak her tedbirin tereddüt etmeden gerçekleşmesi yönünde kararlar alındı” dedi.

“Devegeçidi Baraj Gölü 58 bin dekar alan sulamakta. Bu sene 62 milyon metreküp etken suya ihtiyacımız var. Barajımızda depolanan su 35 milyon metreküp civarında. Mahsulün kurumaması için çiftçilerimizin sıhhatli sulama yapabilmesi amacıyla Kralkızı Dicle Ana Sulama Yöntemiyle Dicle Baraj Gölü’nden su almak üzere Devegeçidi Baraj Gölüne 27 milyon metreküp suyu terfi etmek durumundayız” ifadelerini kullanan Ceylan, kanallar aracılığıyla suyun 59 kilometre mesafe katedilerek taşınacağını duyurdu.

Fotoğraf: AA

“Takviye işlemini ortalama bir haftada tamamlamayı planlıyoruz”

Ceylan, “Bunun için ortalama 6 milyon kilovatsaat enerji kullanılacak. Ortalama 15 milyon lira enerji maliyeti mevzubahis olacak. Takviye işlemini ortalama bir haftada tamamlamayı planlıyoruz” diye konuştu.

Kralkızı ve Dicle Baraj Gölü’nde kafi oranda su depolandığına işaret eden Ceylan, bölge müdürlüğü bünyesindeki tüm tesislerde depolanan her damla suyun çiftçinin istifadesine sunulacağını açıkladı.

Ceylan, “DSİ ve Diyarbakır Kuraklık Kriz Koordinasyon Merkezi hiç bir fedakarlıktan kaçınmayacaktır. Katılması ihtiyaç duyulan her önlem tereddütsüz alınacaktır. Devegeçidi Baraj Gölü bölgedeki muhacir kuşların da uğrak noktalarından biri. Dolayısıyla oluşacak su, organik yaşama da hizmet etmiş olacak. Sulamayla bu yönde de faydası olmuş olacak. Bu mevzuda çiftçimiz müsterih olsun. Sadece çiftçilerden de isteğimiz suyu tasarruflu kullanmaları” benzer biçimde konuştu.

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın