Dünya İyilik Günü


Dünya İyilik Günü

Birinin size karşı nazik olduğu bir zamanı hatırlıyor musunuz? Belki bir kişi sıraya girmenize izin verdi. Belki kız kardeşin seni arayarak haftanın nasıl gittiğini sormak için. Ya da bir yabancı veya bir arkadaş size çok daha derinden yardımcı oldu. Nezaket sunmak için milyonlarca yol var. Ve dünyanın çok fazla problemi olduğu bir zamanda, bazı insanlar iyilik konusunu gerçekten ciddiye almaya başladı!

 

Neden kibar olmalısın?

Çok az insan, ruh için iyi bir eylemin iyi olduğu fikrine katılmaz. Bu bir kazan-kazan durumu, hem bu tür bir jestin alıcısı hem de eylemi yapan kişi için bir refah duygusuna yol açar. Basit bir örnek olarak, her zaman çok iyi bir iş çıkaran bir iş arkadaşınız olduğunu düşünelim. Bunlardan bahsetmeye biraz zaman ayırmaya ne dersiniz, sadece konuşmada veya belki e-posta ile? Bunun etkileri muhtemelen oldukça açık olacaktır: iş arkadaşınız biraz övgü almaktan mutluluk duyacaktır ve buna ek olarak, muhtemelen biraz sevinç yaydığı için kendiniz hakkında iyi hissedeceksiniz.

 

‘Rastgele iyilik eylemleri’ nedir?

Birçok kuruluş insanları nerede ve ne zaman olursa olsun nazik davranışlar yapmaya teşvik etmeye çalışır. Bunun arkasındaki fikir, nazik olmak için büyük bir planın gerekmemesi, sadece biraz çaba gerektirmesidir. Belki de bu fikrin en güçlü destekçileri, insanlara şefkat becerileri öğretmek için okullar ve şirketlerle çalışan Rastgele İyilik Hareketleri (RAK) Vakfıdır. Şefkatin öğretilebileceği ve bulaşıcı olduğu inancı altında faaliyet gösterirler. Faaliyetleri, tür eylemleri önermekten, web sitesi kullanıcılarının ‘RAKtivist’ olmasına izin vermelerine (kendilerini resmen iyilik eylemcileri olarak kaydeden insanlar) kadar uzanmaktadır.

 

Nasıl nazik olabilirim?

Kendi sağduyunuzu kullanmanın yanı sıra, RAK web sitesi nezaket göstermek için daha yaratıcı yöntemler önerir. Genellikle bunlar üç kategoriye ayrılır. Birincisi kişilerarası şefkattir. Bazı örnekler, eski kıyafetleri sadaka bağışlamak veya sevdiğiniz bir restoran hakkında olumlu bir çevrimiçi yorum yazmaktır. İkincisi, yerel bir parkı veya plajı temizlemek için bir grup etkinliğini geri dönüştürmek veya organize etmek anlamına gelebilecek çevresel iyiliktir. Üçüncü kategori daha az açıktır: kişisel şefkat, yani kendinize nazik davranmak anlamına gelir. Bazı örnekler doğada yürüyüş yapmak veya daha az şikayet etmek için kendinize bir hedef koymaktır. Mantık şu ki, kendinize karşı nazik olarak, etrafınızdaki dünyaya otomatik olarak daha nazik olacaksınız.

 

Dünya İyilik Günü nedir?

Bu, her yıl 13 Kasım’da gerçekleşen yıllık bir kutlamadır. Gün, birçok ülkede, yerel topluluklardaki kuruluşların ve bireylerin inanılmaz çalışmalarına dikkat çekiyor. İnsanlar bu günü nasıl kutluyor? İyi kalpli… ve çok eğlenerek. Tipik bir olay ‘iyilik kartları’ kullanmaktır. Bunlar, onlar için nazik bir eylem yaptığınızda birine teslim ettiğiniz küçük kartlardır – şimdi diğer kişinin başka bir kişi için nazik bir hareket yaparak kartı “geçirme” sırası ile. Şunu da belirtmek isterim ki biz yılda sadece 1 gün değil her zaman nazik olmamız gerekir.

Nezaket konusunda uzmanların çoğu, bunun bir tür dalgalanma etkisi olduğu konusunda hemfikirdir. Bu, bir tür eylemin gittikçe daha fazla yol açtığı anlamına gelir. Bu yüzden bugün sizi bulmak için nezaket beklemeyin, gidin ve yeni bir dalgalanma başlatın!

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın