Efsaneleşmiş güreşçi lakabı “Koca Yaşar” yerli çim çeşidine verildi


Efsaneleşmiş güreşçi lakabı “Koca Yaşar” yerli çim çeşidine verildi

Olimpiyat ve dünya şampiyonu Samsunlu güreşçi Yaşar Şark’nun lakabı “Koca Yaşar”, Karadeniz Tarımsal Inceleme Enstitüsü tarafınca yerli üretimi meydana getirilen çim çeşidine verilerek tescil ettirildi.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne (TAGEM) bağlı Karadeniz Tarımsal Inceleme Enstitüsünce üretimi meydana getirilen ve efsaneleşmiş güreşçi Yaşar Şark’nun lakabı olan “Koca Yaşar” ismi verilerek tescil ettirilen yerli çim çeşidinin kaba yem açığının kapatılmasında mühim rol oynaması umut ediliyor.

Karadeniz Tarımsal Inceleme Enstitüsünce, 21 senelik araştırmalar sonunda 2001 senesinde seleksiyon ıslah yöntemi kullanılarak yerli tek senelik çim çeşidi üretildi. 2019’da Ziraat ve Orman Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğüne gönderilen “Koca Yaşar” isminde olan çim çeşidi bu sene tescil edildi.

“İlkadım” çeşidinden sonrasında sıra “Koca Yaşar”da

Enstitü müdürü Kibar Ak, bizim ülkemizde hayvancılığın sorunlarının başlangıcında kaba yem açığının geldiğini belirtti.

Fotoğraf: AA

Ak, enstitü olarak bu probleminin giderilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

“Üç sene ilkin İlkadım ismini verdiğimiz çim türünü tescil ettirerek Türk tarımının hizmetine sunduk. İlkadım çeşidi piyasada tutundu ve yoğun olarak devletimizde kullanılmaya başlandı. Hem çiftçilerin hem üreticilerin aynı zamanda besicilerin mühim açığını kapattı. Enstitümüz bunu görerek uyarlama yeteneğine haiz, değişik çeşitlerin geliştirilmesine yönelik meydana getirdiği emek harcama sonunda Koca Yaşar isminde çeşidi de tescil ettirdi.”

Ak, Koca Yaşar çim çeşidinin piyasada tecrübe etme emek harcamaları sırasında “süt otu” olarak adlandırıldığına işaret etti.

“Bu çeşidin alternatif olarak piyasaya sunulmasının bilhassa kaba yem açığı yönünden Türk tarımına fazlaca iyi hizmet edeceğini düşünüyoruz. Bundan sonrasında da değişik çeşitler üretmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” 

Fotoğraf: AA

“Ucuz et ve süt için kaba yem üretimi mühim”

Enstitüde sorumlu araştırmacı tarım yüksek mühendisi Kadir İspirli de dünyada hayvancılığın yüzde 60’ının yem girdisi olduğuna işaret etti.

İspirli, yem girdisi ne kadar ucuza mal edilirse et ve sütün de o kadar ucuza mal edilebileceğini altını çizdi.

“Yem ne kadar ucuz olursa vatandaşımıza kucak dolusu kaliteli et ve süt yedirme imkanı olur. O yüzden kaba yem üretimi çok büyük. Ama devletimizde hayvan varlığımızın ihtiyacını karşılayacak oranda kaba yem ürettiğimiz söylenemez. Ortalama yüzde 55, 60 civarında şeklinde bir kısmını kaliteli kaba yem deposu olarak bildiğimiz baklagil ve buğdaygillerinden karşılıyoruz. Geri kalan kısmını da sebze artıkları, anız artıkları şeklinde ya da anız otlatması şeklinde yöntemlerle karşılamak durumdayız.” 

İspirli, İlkadım ismini verdikleri, 3 sene ilkin tescil edilen yem bitkisinin şu anda bizim ülkemizde yüzde 30’a yakın miktarda ekildiğini ve kaliteli yem verdiğini aktardı.

İspirli, bizim ülkemizde ortalama 2 milyon 500 bin hektar alanda kaba yem ekimi yapıldığını belirtti.

“Bunun yüzde 50’tepsi tek senelik ve fazlaca senelik baklagil yem bitkileri oluşturuyor. Yüzde 20’ye yakın kısmını da buğdaygil yem bitkileri oluşturuyor. Buğdaygil yem bitkilerinin içerisinde de ne yazık ki fazlaca senelik tohumluk asla yok. Yulaf şeklinde çavdar şeklinde yeşil ot amaçlı arpa yetiştiriciliği var.” 

Fotoğraf: AA

“Koca Yaşar çeşidi dekarda ortalama 6,5 ton civarında yaş ot veriyor”

İspirli, son zamanlarda tek senelik yem bitkisi üretiminin gündeme geldiğini ve yaygın bir halde ekilmeye başlandığını aktardı.

“2014 yılından bu tarafa tek senelik çimlerin 4 bin 500 dekarlık alanlardan 2021 yılı sonu itibariyle ortalama 30 bin hektarlara kadar arttığını görüyoruz. Doğrusu süratli bir halde artıyor ve aleni önde gelen bir alanı kapatmaya gidiyor. Ikimiz de bu süreçte çeşitlerimizi geliştirip çiftçilerimizin kullanımına sunduk. Koca Yaşar çeşidi dekarda ortalama 6,5 ton civarında yaş ot veriyor. 1500 ila 1600 kg kuru ota ödenek geliyor. Çiftçimiz ektiği süre fazlaca senelik yoncadan bir yılda almış olduğu kuru ot miktarına muadil hemen hemen kuru ot alıyor. Koca Yaşar çeşidi yılda 3-4 kere sulama durumuna bakılırsa hasadı yapılabilir. Taze olarak ya da kurutulmuş olarak hayvana yedirebilir. Yüzde 9 civarında proteini var ve nispi yem kıymeti ise yüzde 96’dır. Kaliteli bir performans ortaya koyuyor.”

İspirli, çim çeşidine “Koca Yaşar” adının efsaneleşmiş güreşçi Yaşar Şark’dan ötürü verildiğine dikkat çekerek, “İnşallah çeşidimiz hem Türkiye aynı zamanda dünya şampiyonu olacak Yaşar Şark şeklinde.” ifadesini kullandı.

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın