Fransız Mezarlığı’nda Çanakkale Kara Savaşları’nın 107. yılı töreni düzenlendi


Fransız Mezarlığı’nda Çanakkale Kara Savaşları’nın 107. yılı töreni düzenlendi

Çanakkale Kara Savaşları’nın 107. yılı etkinlikleri kapsamında Zamanı Gelibolu Yarımadası’ndaki Fransız Askeri Mezarlığı’nda merasim düzenlendi.

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Mathilde Grammont, Fransız birliklerinin Birinci Dünya Savaşı’na katılma dönemini söyledi.

Harpte yaşamını kaybeden askerleri saygıyla andıklarını belirten Grammont, “Geçmişte kan ve gözyaşı ile yıkanan kıymetli askerlerimizin istirahat etmiş olduğu bu topraklarda bugün ve gelecekte bir arada olmamız, onların gösterdikleri fedakarlıkları unutmadığımızı, beraber kardeşlik ve barışı teşvik etmekte kesin olmaya devam ettiğimizi göstermektedir” dedi.

Fransız Mezarlığı'nda Çanakkale Kara Savaşları'nın 107. yılı töreni düzenlendi

Anıta çelenk bırakıldı

Sonrasında Grammont ve Büyükelçilik Müdafaa Ataşesi Albay Philippe Boulogne ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni temsilen Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, anıta çelenk bıraktı. Katılımcı ülkelerin misyon şefleri de anıta çelenklerini koydu.

Ülke temsilcileri anı defterini imzaladı

Hürmet duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı ve Fransa Ulusal Marşı’nın okunmasıyla geçindiren merasim, anıttaki mezarlara karanfiller bırakılması ve ülke temsilcilerinin anı defterini imzalamasıyla sonlandı.

Fransız Mezarlığı'nda Çanakkale Kara Savaşları'nın 107. yılı töreni düzenlendi

Törene, Yeni Zelanda Gaziler Bakanı Meka Whaitiri, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Zamanı Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jurgen Schulz, İrlanda’nın Ankara Büyükelçisi Sonya McGuinness, Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Miles Armitage ve Fas’ın Ankara Büyükelçisi Mohammed Ali Lazreq ile katılımcı ülkelerin temsilcileri katıldı.

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın