Harekat bölgesinden Türkiye’ye getirilen çocuklar doyasıya eğlendi


Harekat bölgesinden Türkiye’ye getirilen çocuklar doyasıya eğlendi

Sulh Pınarı Harekatı bölgesinden “Çocuk Şenliği” kapsamında Mehmetçik tarafınca Mardin’e getirilen çocuklar, katıldıkları etkinlikler yardımıyla unutulmaz bigün yaşadı.

Suriye’deki cenk sebebiyle mağdur olan çocuklar için 49. Komando Tugay Komutanlığının koordinesinde, Mardin Valiliği ve Ulusal Öğrenim Müdürlüğünün yardımı ile 23 Nisan Milli Hakimiyet ve Çocuk Bayramı kapsamında “Çocuk Şenliği” düzenlendi.

Suriye’nin Haseke iline bağlı olan ve Sulh Pınarı Harekatı’yla terör örgütü YPG/PKK’dan temizlenen Rasulayn ilçesindeki 5 köyden 100 çocuk, faaliyet kapsamında, öğretmenleri eşliğinde zırhlı araçlarla Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki Şehit Çoban Hudut Karakolu bölgesindeki emniyet noktasına getirildi.

Harekat bölgesinden Türkiye'ye getirilen çocuklar doyasıya eğlendi

Çocuklar sanal feza gezintisine katıldı

Küçüklere ilçe merkezinde bir okulda elbise ve kundura armağan edildi. Okulda kahvaltı yaptıktan sonrasında düzenlenen etkinliklere katılan çocuklar, robotik kodlama alıştırmaları ve fotoğraf yapmış oldu, basketbol ve masa tenisi oynadı.

Mardin’de Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezindeki planetaryumda İl Ulusal Öğrenim Müdürü Murat Demir’in de katılımıyla feza deneyimi yaşayan öğrenciler, uzayda gezegenlerin içinde sanal gezintiye çıkarıldı.

Merkez Artuklu ilçesinde bir restoranda yiyecek yiyen çocuklar, ondan sonra lunaparkta keyifli süre geçirdi.

Harekat bölgesinden Türkiye'ye getirilen çocuklar doyasıya eğlendi

“Türk askerine teşekkür ediyoruz”

Suriyeli öğretmenlerden Felek Hamdoş, icra ettiği açıklamada, çocuklarla Rasulayn’dan geldiklerini, evlatların Mardin’de oldukça güzel zaman geçirdiğini söylemiş oldu.

Sunulan bu fırsat için Türkiye’ye teşekkür eden Hamdoş, “Türk askeri çocuklarımızı Mardin’e getirdi, gezdirdi. Fazlaca sevinçli oldular, oldukça sevindiler. Türk askerine oldukça oldukça teşekkür ediyoruz. Tanrı onlardan razı olsun, onları muvaffak etsin” dedi.

Harekat bölgesinden Türkiye'ye getirilen çocuklar doyasıya eğlendi

“Bizleri oldukça sevinçli ettiler”

Suriyeli çocuklardan Sidra İsmail Hicri, Türk askerleriyle Türkiye’ye geldiklerini ve burada güzel zaman geçirdiklerini belirterek, “Bizleri oldukça sevinçli ettiler. Türk askeri hep yanımızda oldu. Onlara oldukça teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Musap Hamdoş da oldukça sevinçli bigün geçirdiklerini dile getirerek, “Burada oldukça sevinçli olduk, bayram benzer biçimde bigün geçirdik. Tanrı Türk devletini ve Türk askerini korusun” dedi.

Etkinliğin arkasından çocuklar ve 5 öğretmen, ülkelerine uğurlandı.

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın