Hatay sahillerinde deniz kirliliği kalıntılarına rastlandı


Hatay sahillerinde deniz kirliliği kalıntılarına rastlandı
ABONE OL

Hatay’ın Samandağ ilçesi sahilinde geçen sene Suriye kaynaklı petrol sızıntısının niçin olduğu kirliliğinin yine kalıntılarına rastlanılması üstüne temizlik emek harcaması başlatıldı.

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Nizamettin Ülker, yazılı açıklamasında, Samandağ ilçesi Çevlik Sahili’nde icra ettikleri denetimlerde 2021 senesinde Suriye kaynaklı deniz kirliliğinin kalıntılarına rastlandığını aktardı.

Mevzuyu Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına ilettiklerini aktaran Ülker, açıklamasında şunları kaydetti:

İlimiz Samandağ ilçesi Çevlik Sahili’nde meydana getirilen denetimlerde 2021 senesinde Suriye kaynaklı deniz kirliliğinin kalıntılarına rastlanılmıştır. Mevzu bakanlığımıza intikal ettirilmiş olup kumsal temizliği için lüzumlu talimatlar vermiştir. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz teknik mensubu nezaretinde 10 temizlik elemanı ile temizlik emekleri başlatılmıştır.”

Suriye’nin Baniyas şehrinde 2021 senesinde elektrik santralinde gerçekleşen petrol sızıntısı Samandağ ilçesi sahillerine ulaşmış, bunun üstüne Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri sahilde temizlik emek harcaması gerçekleştirmişti.

Ek olarak açıklarda da Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı Nene Hatun Acele Müdahale Gemisi ile Seyit Onbaşı Yakıt Toplama Gemisi de temizlik çalışmalarına yardımcı vermişti.

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın