İranlı şebeke göz boyayıp 1 milyar dolarlık vurgun yapmış oldu


İranlı şebeke göz boyayıp 1 milyar dolarlık vurgun yapmış oldu

Üyeleri Interpol tarafınca Türkiye dahil 4 ülkede aranan İranlı şebeke, lüks hayat vaadiyle 400’ü Türkiye’den ortalama 2 bin 500 kişiyi 1 milyar dolar dolandırdı.

Birtakım üyelerinin Türkiye, İran, Malezya ve Dubai’de bulunmuş olduğu belirtilen, liderleri Sourena Youshizade’nin de İran’da tutuklu olduğu dolandırıcılık şebekesi ile alakalı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbarında bulunulmuş oldu. 

5 üyesinin Interpol tarafınca arandığı şebekenin, mağdurları lüks hayat vaadiyle inandırdığı öne sürüldü. Şebekenin lüks partiler, pahalı saat ve hediyeler, lüks restoranlarda yemekler ile mağdurları kendilerine çekmek amacıyla kandırdıkları iddia edildi.

Şebekenin, İran’da 2 bin Türkiye’den ise 400’ü aşkın kişiyi 1 milyar dolar dolandırdığı öne sürüldü. Şebekenin ek olarak devamlı adları değiştirilen firmalar ile kripto parayı da dolandırıcılıkta kullandıkları açıklandı.

Mağdurlar, 30- 35 bin dolarlarını kaybettiklerini, 2 senedir muhatap bulamadıklarını söylediler.

İranlı şebeke göz boyayıp 1 milyar dolarlık vurgun yaptı

Lüks hayatla göz boyadılar

Mevzuya ait konuşan avukat Maşallah Maral, “İran merkezli bir teşkilat ve İran’da meydana getirilen yargılamalar sonunda 2 bini aşkın mağdur olduğu belirlendi. bizim ülkemizde 400’ü aşkın mağdur sayısına ulaştık. Lüks hayat vaadiyle insanları kandırıyorlar ve sanal bir ortamda para elde edeceklerini ve yatırım yapacaklarını söylüyorlar. Mağdurlar lüks ve şatafatlı yaşamı gördükten sonrasında bunlara inanıyorlar. Emniyet tesis ediliyor ve ağlarına mağdurları almış oluyorlar.” dedi.

Mağdurların 2 yılı aşkın süredir ödeme alamadıklarını belirten avukat Maral, `Mağdurlar bir kısım yatırımlar yapıyor ve bu yatırımlardan kendi firma bünyesi içinde bölümü dönüşümler yapılıyor. İlerleyen aşamalarda, 2 yılı aşkın süredir mağdurlara herhangi bir ödeme yapılmamakta. Mağdurlar, firma içinde etkinlik gösterdikten sonrasında paralarını aslen alamamaktadırlar. Kendi koydukları paralarının bir bölümü iade ediliyor. Mağdurlara yüzde 10’sevinç bir kar oranı vaat ediliyor. Ama mağdurların elde ettikleri nispet yüzde 1’i bile karşılamamaktadır. Kendi paralarının bir bölümü kendilerine verilmemektedir. Kardan elde ettikleri bir para yok. Yaklaşık 1 milyar doları aşkın bir paranın vurguna mevzu olduğu söyleniyor.

İranlı şebeke göz boyayıp 1 milyar dolarlık vurgun yaptı

Şebeke üyesi 5 fert Interpol tarafınca aranıyor

Mevzubahis firmanın bir merkezi olmadığını hatırlatan Maral, “Bir fert ile diyalog kurduktan sonrasında ikinci bir kişiye ulaşamıyorsunuz. Bir gördüğünüzü tekrar görememektesiniz. Mağdurların yapmış oldukları şikayetlerden sonrasında meydana getirilen yargılamalarda Interpol’ün aramasına takılan 5 kişi var. Bu şahısların bir kaçı bizim ülkemizde. Burada yapılacak yargılama ile soruşturmanın genişletilmesi ve bunların yakalanması yapıldıktan sonrasında mağdurlarında mağduriyeti giderilecektir.” diye konuştu. 

Her şeyin sanal ortamdan yürüdüğünü belirten Maral, laflarını şu şekilde sürdürdü;

Firma devamlı isim değiştiriyor. Bu da dolandırıcıların sık başvurmuş olduğu bir yoldur. Mağdurların sanal ortamda tanıştıkları kişilere mutlaka inanmamaları gerekmektedir. İnsanlarımız ne yazık ki toplumsal medyadan tanıştıklarına oldukca rahat güvenmektedir. Bir an ilkin hasılatlarını yükseltmek için bunlara inanmaktadırlar. Bunlara inanmamaları gerekmektedir. Firmanın merkezine gitmeleri, hakkaten bu şekilde bir sistem var ise bunu teyit ettikten sonrasında yatırım yapabilirler. Aksi takdirde mağduriyetler artacaktır.

“Sanal para ile uğraştıklarını söylediler ve size de para kazandırırız dediler”

2019 senesinde işlettiği restorana İranlı şebekenin geldiğini ve tanışmalarının bu halde başladığını özetleyen mağdurlardan Nuh Baranoğlu, yaşadıklarını şu şekilde dile getirdi; Lüks giyimli ve altlarında son model otomobiller bulunuyorlardı. Restorana bir iki kez gidip geldiler, oldukca güzel para harcıyorlar, oldukca güzel bahşişler veriyorlar. Bunlarla içtenlik kurduk. Kendilerine ne iş yaptıklarını sormuş oldum. Sanal para ile uğraştıklarını söylediler ve size de para kazandırırız dediler. İlk başlangıçta yüzde 10 kazanacağımızı söylediler bin dolar verdim ve yüzde 10’nunu en başta geri aldım. Bunlar o itimatı bizlere verdiler. Ikimiz de bu itimatı görür görmez paranın fiyatı terfi etti. Çevremdeki insanlara da vesile olmuş oldum. Aniden kayboldular. 30 bin dolar verdim. Bu paraları alamadık. Mağduruz, restoranımı bunlar yüzünden kapatmak zorunda kaldım. İnşallah devlet yetkilileri mağduriyetimizi giderirler. Şebeke bunlar, çok önemli paralar konuşuluyor. Hepimiz şikayetçi oluyor. Bu insanoğlu yakalansın. Lüks partilere hepimiz asla katılmadık. Onlar bizim paralarımızla lüks partiler veriyorlar.

“Lüks otomobiller gösterdiler, saatler, yemekler, varlıklı yaşamı gösterdiler”

Mağdurlardan Farshid Fazli ise, “2019’da bizlere bir dijital para sitesinden bahsettiler. Bir token var, bu yükselecek ve para kazanacaksın dediler. Birazcık korktuk en başta girmedik. Sonrasında devam ettiler, gösteri yaptılar. Lüks otomobiller gösterdiler, saatler, yemekler, varlıklı yaşamı gösterdiler. Bunu bizlere gösterdiler siz de bu şekilde olacaksınız dediler. 1-2 sene sonrasında bu kadar para kazandık az az başlayın dediler. 1000 dolar verdikten sonrasında birazcık daha yükseltin daha çok kazanın dediler bu şekilde bu şekilde ben ve kardeşim 35 bin dolar para yatırdık. Maalesef kaybettik. Şimdi tek güvendiğimiz devletimiz. Bunlar inşallah en yakın zamanda yakalanır. Ofislerinin önüne gittik, partilerin önüne gittik. ‘Siz o levele çıkamadınız, giriş yapamazsınız, büyük insanoğlu orada’ dediler. Tüm telefonda online konuşuyorlardı, ikimiz de seyrediyorduk.” ifadelerini kullandı.

“Teknelerde, lüks otomobillerde gezeceksiniz, sizin geleceğiniz bu şekilde olacak dediler”

Bir başka mağdur Zahid Fazli da, “Bunlar İran vatandaşı, büyük bir şebekeler. Bizlere bir telefon geldi burada buluştuk. Bir iki defa misafirimiz oldular. Gelecekle alakalı güzel şeyler anlattılar. Teknelerde, lüks otomobillerde gezeceksiniz, sizin geleceğiniz bu şekilde olacak dediler. Tüm bunlar lüks otomobillerle geliyordu aldatmak için. Yapacaklarını yaptılar, bizim paralarımız gitti. 35 bin dolar kaybettik, şu an hiçbirinden ses yok. Aradık, ileti yazdık. Mesajlara yanıt verdiler, bekleyin dediler. Sonrasında kestiler. Hepimiz en başta da asla para almadık. Temasa da geçemedik, kandırdılar bizi. Paramız geri rotatif diye umut ediyoruz. Bizim tanıdık arkadaşlarımız var, onlara da hepimiz söyledik ve mahçup olduk.” diye konuştu.

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın