İstanbul-Sofya Ekspresi tekrar yola çıktı


İstanbul-Sofya Ekspresi tekrar yola çıktı

İstanbul-Sofya Ekspresi 2 senelik pandemi periyodunun arkasından tekrar sefere başladı.

Istila sebebiyle seferlerine 2 sene ara verilen İstanbul-Sofya Ekspresi, dün akşam itibarıyla tekrar faaliyete geçti.

Treni uğurlamak için İstanbul-Halkalı İstasyonu’nda bir merasim gerçekleştirildi. Törene TCDD Nakliyecilik Genel Müdürü Hasan Pezük ve beraberindeki TCDD temsilcileri katıldı.

İstanbul-Sofya Ekspresi yeniden yola çıktı

İstanbul’dan Sofya’ya gidecek olan yolcuların da yerini almasıyla tren saat 21.40’da harekete geçti. İstanbul-Halkalı istasyonundan yola çıkan tren sırası ile Halkalı, Çerkezköy, Alpullu, Edirne, Kapıkule, Svilengrad, Dimitrovgrad, Plovdiv, Pazarcık ve Sofya güzergahında ilerleyecek.

İstanbul’dan saat 21.40’da kalkan trenin Sofya’ya saat 09.35’te yetişmesi beklenirken, Sofya’dan saat 18.30’da hareket edecek trenin ise İstanbul’a saat 05.35’te yetişmesi planlanıyor.

İstanbul-Sofya Ekspresi yeniden yola çıktı

“Değişik rotaların önünü açma yolunda ilk adım olarak görüyoruz”

TCDD Nakliyecilik Genel Müdürü Hasan Pezük, “Pandemi öncesi her gün karşılıklı olarak işlettiğimiz İstanbul – Sofya Ekspresinin 2 senelik ara bugün son buluyor. Halkalı İstasyonu’ndan saat 21.40’da uğurlayacağımız trenimiz ortalama 11 saat yolculuk süresi ile yarın sabah saatlerinde Bulgaristan’ın Sofya şehrine varmış olacak. Yarın ise 18.30’da kalkacak trenimizi sabahın körü saatlerde karşılayacağız.

2 senelik aranın arkasından tekrar raylara inen Ekspresimizi değişik rotaların önünü açma yolunda ilk adım olarak görüyoruz. Bu Ekspresin İstanbul ile Avrupa arasındaki internasyonal yolcu trafiğini, demir yolu ile sağlamasından ötürü ayrı bir önemi bulunmakta. Bugünden itibaren 2 yataklı 1 kuşetli vagondan oluşan trenimiz ile yurttaşlarımız Avrupa yönüne konforlu bir halde keşfe çıkabilecek. Gezginlerimizin bu treni, hem ulaşım aracı, hem otel, bununla beraber yaşanabilecek tecrübe olarak görebileceklerinden, tren penceresinden devamlı değişen manzarayı izleyecek unutulmaz bir seyahat yapacaklarından şüphemiz yok” dedi.

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın