Nesli tehlikede: Ufak akbaba Eskişehir’de uydu vericisiyle izleniyor


Nesli tehlikede: Ufak akbaba Eskişehir’de uydu vericisiyle izleniyor

Dünyada nesli tükenme tehlikesi altında bulunan bir ufak akbaba, Eskişehir’de yürütülen Türleri Yerinde Koruma Projesi kapsamında üstüne takılan uydu vericisiyle izlenmeye başlandı.

Tabiat Koruma ve Ulusal Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, KuzeyDoğa Derneği, Koç Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi ve Amerika’den Utah Üniversitesinin iş birliğiyle başlatılan proje kapsamında, 9 günlük emek harcama sonucunda yakalanan ufak akbabaya uydu takip aleti takıldı.

Uzmanlarca yine doğaya bırakılan kuş, Türkiye’deki üreme alanlarından Eskişehir’de takip edilecek. 

Derneğin Bilim Koordinatörü Emrah Çoban, nesli korku dibine olan ufak akbabaların seyretme altında bulunduğunu belirterek, çalışmanın ilk ayağını Iğdır’da gerçekleştirdiklerini söylemiş oldu.

Nesli tehlikede: Küçük akbaba Eskişehir'de uydu vericisiyle izleniyor

Eskişehir’de ilk defa ufak akbaba yakaladıklarını anlatım eden Çoban, şöyleki konuştu:

“Uydu vericisi taktık. Yine doğaya bıraktık. Ufak akbabalar nesli korku altından olduğu için araştırılması ve izlenmesi gerekiyor. Ufak akbabalar için ne kadar fazla data sahibi olursak onları korumak için daha çok çalışabiliriz. Bundan sonrasında ufak akbabayı, gelecek koordinatlarla takip edeceğiz. Verici her dakikada almış olduğu koordinatları kısa bildiri yöntemiyle 24 saatte bir bizlere gönderecek.”

“Yaz sonucunda göçünü izleyeceğiz”

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Müdürü Nurben Koptekin de bölge insanının kentteki akbaba türlerinden habersiz bulunduğunu dile getirdi.

Bu mevzuda farkındalık kurmak istediklerine değinen Koptekin, “Akbabalar hem nesli tehdit altında bununla beraber tabiat için mühim türler. Verici taktığımız ufak akbabanın hem hareketlerini göreceğiz bununla beraber yuva alanlarını göreceğiz. Sonrasında da yaz sonucunda göçünü izleyeceğiz” dedi.

Akbabaların yoğunlukla görüldüğü bölgede küçükbaş hayvancılıkla uğraşan Süleyman Savran ise sürüsünü korumuş olan köpekleri beslerken bölgedeki akbabaların da aynı yemeklerden yararlanmak için devamlı yanlarına geldiğini söyledi.

Bunun üstüne akbabaları beslemek için bölgeye daha çok et bıraktığını aktaran Savran, “Akbabalar bana alıştı. Onlara pak su ve güvenli besin sağlıyorum. Tamamen tabiatın dengesini sağlıyorlar” diye konuştu.

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın