Osmanlının Bizans ile Yaptığı İlk Büyük Savaş


Osmanlının Bizans ile Yaptığı İlk Büyük Savaş

Osmanlının Bizans ile Yapılan İlk Büyük Savaşneden, nerede ve nasıl olduğundan daha fazla sonuçlarının önem taşıdığı savaştır. Osmanlının kurucusu Osman Gazi Kulacahisar ve Domaniç’i fethetmiş ardından Bilecik’i almıştır. İlerleyen zamanlarda İznik’i almayı planlayan Osman Bey’in bu planlarını Bizans İmparatorluğu Osmanlı tehlikesini önceden fark ederek önlemini almıştı. Tehlikenin iyiden iyiye bela olacağını sezen Bizans tekfurları, 9. Mihail Palaiolohos’den kendilerine yardım etmeleri için ikna ederler. Bizans İmparatorluğu ise, Türklerin ilerleyişini durdurmak için İznik’i korumaları gerektiğini erken fark eder.

Nihayetinde beklenen olur ve genç Osmanlı Devleti Ordusu İznik’i kuşatarak Yunanlıların bela olacağı bir güç haline gelmeye başlamıştır. Ne var ki Osmanlı Ordusu ablukasında kalan İznikli Yunanlıların bu harekâta karşı koyabilmeleri için bazı teçhizat ve erzak ihtiyacı vardı. Bu durumu önceden fark eden Osman Bey İznik’in çevre yollarını zapt ederek, buradan yapılacak her türlü ikmal desteğinin önüne geçmiştir.

Osmanlının-Bizans Koyunhisar Savaşı

Osmanlının Bizans ile yaptığı Koyunhisar Savaşı dönemin en büyük savaşlarından biri olmuştu. Mihail, İznik’i kuşatan Osmanlıya karşı direnen İznikli Yunanlılara yardım etmek için tekfurlar arası askeri birlik oluşturdu. Kestel, Kite, Erdenos, Bedenos tekfurlarını tek bir güç haline getiren İmparator Mihail, Osmanlıyı İznik’te bertaraf etmeye çalıştı.

Mihail, Osmanlının harekatına son vermesi için İznik’e yardım etmek adına iki bin kadar, paralı seçkin birlik oluşturmuş ve Muzalon komutasında Yalova sahiline çıkarıp Bursa’ya doğru hareket etmelerini amaçlamıştı. Fakat Osman Gazi bu sırada kötü bir sürpriz ile karşılaşmamak adına önceden 100 atlı gözcü çevreye göndermiş bunlardan bazıları Yunan gemilerden haberdar olmuş ve Mihail’in hamlesi ifşa olmuştur. Bu hamle Osmanlıya büyük bir avantaj kazandırarak, savaşı kazanmakta etkili bir hamle olmuştur.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın