Restorasyonu tamamlanan Bigalı Kalesi açıldı


Restorasyonu tamamlanan Bigalı Kalesi açıldı

Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, restorasyon emek harcamaları tamamlanan 200 senelik Bigalı Kalesi’nin açılışını gerçekleştirmiş oldu.

Çanakkale Savaşları esnasında 3. Kolordu’nun “tabanca tamirhanesi” olarak da kullanılan kalenin açılışı dolayısıyla düzenlenen törene, Çanakkale Kara Savaşları’nın 107. sene dönümü dolayısıyla kente gelen yabancı ülkelerin temsilcileri de katıldı.

Açılışın peşinden aynı alanda iftar programı düzenlendi.

Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iftara katılanlara teşekkür ederken, Hristiyanların Paskalya Bayramı’nı kutladı.

Restorasyonu tamamlanan Bigalı Kalesi açıldı

Yaşanmış olan savaşlar, salgınlar, iklim değişikliği, kıtlık ve naturel afetler sebebiyle insanların trajediler yaşadığını aktaran Ersoy, sadece hiç bir vakit umutsuzluğa kapılma lükslerinin bulunmadığını söylemiş oldu.

Acılar ne denli büyük olursa olsun ayakta kalmak, o acıların bir an ilkin dinmesi için bütün imkanları seferber etmek ve tekrar tekrarlanmamaları için var güçle çalışmak zorunda olduklarını kaydeden Ersoy, “Sadece en önemlisi şayet başarmak istiyorsak ben değil bizler olmalıyız” dedi.

“Bu güzel sofra, gönül ocağından bir parçadır”

Milletlere, inançlara, kültürlere değil insana odaklanmaları icap ettiğini dile getiren Ersoy, şöyleki konuştu:

“Bugün bizleri bir araya getiren bu güzel sofra, Türkiye dediğimiz büyük mutfağın gönül ocağından bir parçadır. Medeniyetimizin üstünde yükseldiği değerler sayesindedir ki yüzyıllar süresince her ulustan, her dinden, her renk ve kültürden insanoğlunun korkmadan, umutla ve güvenle yönünü çevirilmiş olduğu bu topraklar bugün de evinden, ülkesinden kopmak zorunda kalmış milyonlarca insanı bağrına basmaktadır. Orta Şark’dan, Afrika’dan, Asya ve Avrupa’dan bunca değişik insanoğlunun ortak noktası olmak ise bizim ayrıcalığımız ve mutluluğumuzdur.”

Kimsenin zorunlu olmadığı müddetçe evini, sevdiklerini geride bırakmayacağını ve yabancı olduğu topraklarda yeni baştan bir yaşam oluşturmayı edinim etmek istemeyeceğini dile getiren Ersoy, şöyleki devam etti:

“Hepimiz yaşamak talep eder, sevdikleri ve evlatları yaşasın talep eder. Yaşamak her insanın hakkıdır ve bu hakkına sımsıkı tutunduğu için kimseyi suçlayamayız. Hakkını elinden alamayız, diline, dinine, milletine bakılırsa dünyasına kıymet biçemeyiz. Her can aynı derecede kıymetlidir, önemlidir. Lütfen bu aleni gerçeğe haiz çıkalım ve yaşama tutunmaya çalışanların elini tutacak merhamete, cesarete haiz olalım.”

Restorasyonu tamamlanan Bigalı Kalesi açıldı

“Çözüm adaletsizliği ortadan kaldırmak”

Ersoy, ülkeler içinde ekonomiden toplumsal imkanlara kadar birçok başlıkta büyük adaletsizlik ve dengesizlikler bulunduğunu söylemiş oldu.

Dünyanın bir ucundan diğerine mevcudiyet ve yokluk içinde uçurumların büyük bulunduğunu belirten Ersoy, şunları açıkladı:

“Dün ve bugün tek yapabildiğimiz bu uçurumun sebep olduğu sorunları ve süreçleri yönetmeye çalışmaktır. Sadece bu geçici çözümden başka bir şey değildir. Eninde nihayetinde cevaplar tükenecek, yollar tıkanacaktır. Mutlak çözüm ise adaletsizliği ortadan kaldırmak, her insanın rahatlık içerisinde yaşamış olduğu, sürdürülebilir küresel kalkınmanın tesis edilmiş olduğu bir dünya için omuz omuza ve samimiyetle gayret göstermektir. Ihmal etmeyin, açlıktan ölen, tehlike ve çaresizlikten ağlayan evlatların olmadığı bir dünyada yediğimiz her lokma daha leziz, attığımız her kahkaha daha samimi ve yaşadığımız mutluluklar daha reel olacaktır. Bilin ki en kıymetli ilmi keşfimizi tüm evlatların aynı kalitede öğrenim alabildiği, bilgiye erişebildiği sistemi bulduğumuz vakit gerçekleştirmiş olacağız. Tedavi yöntemlerini ve ilaçları, parası olanlara değil, hasta olanlara taktim etmek için geliştirmeye başladığımızda salgınlara karşı güvende olacağız. Uzayın değil önyargılarımızın sınırlarını aşabilirsek insanlığa yeni ufuklar açacağız.”

AK Parti Çanakkale Mebus Jülide İskenderoğlu da restorasyonda alın teri dökenlere teşekkür ederek, “Bu topraklar bizlere ecdadın emaneti. Bu kutsal ramazan akşamında birlik birliktelik içerisinde misafirlerimizle Çanakkale’de bulunmaktan saadet duyuyoruz” dedi.

Restorasyonu tamamlanan Bigalı Kalesi açıldı

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Zamanı Alan Başkanı İsmail Kaşdemir de ecdat yadigarı Bigalı Kalesi’ni uzun bir restorasyon periyodunun peşinden açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söylemiş oldu.

Bakan Ersoy ve beraberindeki kurul ek olarak müze konseptindeki kaleyi gezerek araştırmalarda bulunmuş oldu.

Açılış ve iftar programına Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Kültür ve Gezim Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Yeni Zelanda Gaziler Bakanı Meka Whaitiri, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, İrlanda’nın Ankara Büyükelçisi Sonya McGuinness, Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Miles Armitage, Yeni Zelanda’nın Ankara Büyükelçisi Zoe Coulson-Sinclair, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jurgen Schulz, Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Jamal Khokhar, Fas’ın Ankara Büyükelçisi Mohammed Ali Lazreq ile yurt içi ve yurt dışından davetliler katıldı.

Restorasyonu tamamlanan Bigalı Kalesi açıldı

Bigalı Kalesi

Çanakkale Savaşları esnasında 3. Kolordu’nun “tabanca tamirhanesi” olarak kullanılan 200 senelik Bigalı Kalesi’nde, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Zamanı Alan Başkanlığınca meydana gelen restorasyon periyodu tamamlandı.

Sultan Üçüncü Selim döneminde 1807’de yapımına başlanan ve 1822’de İkinci Mahmud zamanında tamamlanan Bigalı Kalesi, dünya cenk evveliyatına geçen Çanakkale Savaşları esnasında stratejik işlev görmüş oldu.

Restorasyon emek harcamaları kapsamında, zaman içinde hasar bulan duvarlar yenilendi, zeminde de temizlik emek vermesi yapılmış oldu. Yıkılmış ya da ziyan olmuş bölümler orijinaline müsait yenilenen kale, bundan sonraki süreçte müze konseptiyle ziyaretçilerini ağırlayacak.

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın