Rockefeller Ailesi Kimdir?


Rockefeller Ailesi Kimdir?

Rockefeller ailesi tarih boyunca duyduğunuz en karanlık aileler arasında yer alabilir. Amerika da kurdukları krallık 1800’lü yılların ortalarına doğru doğdu. Dünyanın en zengin Yahudi ailelerinden biri de olsalar, kazandıkları parayı asla kendi emekleriyle kazanmadılar. Gündeme geldikleri olaylar ise ne kadar karanlık bir geçmişe sahip olduklarının bir aynası gibiydi.

Onların Çalışanları Kendi Değerleri Kadar Maaş Alıyorlardı

1882’de Amerika’nın en büyük petrol topluluklarından birini kurdular, petrolü çıkarma teknikleri üstünde çalışarak buna oldukça katkı sağladılar. Bu katkıları işe yaradı, yaptıkları indirimler sayesinde gaz firmaları iflas etti. Çok para kazanmalarına rağmen işçilerine yaptıkları muamele her zaman kötüydü. Üstelik bütün Amerika halkı işçilerin gördüğü eziyetleri biliyorlardı. Rockefeller ailesi asgari ücreti doğru bulmuyordu, her işçinin kendi değeri kadar maaş alması gerektiğini düşünüyorlardı. Üstelik bu verdikleri maaş işçilerin temel ihtiyaçlarına bile yetmiyordu, ancak pek umursadıkları söylenemezdi.

Ailenin Ludlow Katliamı

Aile zaten sorunlu bir aileydi, birçok olay onlara yeterince leke sürmüştü. Ancak bu yaptıkları belki de en zalimce uygulamalarından biriydi. Aile Ludlow da madencileri çok zor şartlar altında çalıştırıyorlardı. Madenciler sürekli tehlike içerisindeydi, buda yetmezmiş gibi çok az ödeme yapılıyordu. Üstelik yapılan ödemeler dolarla değil, madenci pazarlarında harcanmak için üretilmiş madenci parasıyla üretiliyordu. Madenciler bu durumdan artık o kadar çok bunalmıştı ki grev yapma kararı aldılar. Ancak onların grev yapmaları, canlarının çok daha fazla yanmasına sebep oldu. Grev yapan madencileri makinalı tüfeklerle evlerinden çıkaran aile, onları çadırlarda kalmaya mahkûm etti. Zorla çalıştırılan ve çadırlar da yaşamaya başlayan madencileri bir gece ansızın katlettiler.

Benzin ve Vergi Kaçakçılığı

Ailenin para birimini yöneten John D. Rockefeller kazandığı paraların bağışlanması gereken her bir kuruşunu kendi hesabına geçirerek bir nevi vergi kaçakçılığı yapıyordu. Üstelik o zamanlar benzin çıkarmak ve satmakta vergiden muaf olduğu için benzinin fiyatını en üst noktaya çekmişti. Böylece hem çok kazanıyor, hem insanları sömürüyor hem de vergi vermeden yapması gereken bağışları hesabına aktararak zenginliğine zenginlik katıyordu.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın