Sınır dışı edilen gayri muntazam muhacir sayısı 23 bini aştı


Sınır dışı edilen gayri muntazam muhacir sayısı 23 bini aştı

Türkiye’ye yasa dışı yollarla giriş icra eden Afganistan uyruklulardan 227’si daha Malatya’dan ülkelerine gönderildi. Bu sene sınır dışı edilen gayri muntazam muhacir sayısı 23 bin 853 oldu.

Ülke genelinde değişik tarihlerde yakalanan ve Göç İdaresi müdürlüklerine bağlı geri gönderme merkezlerinde geçici süreyle kalan gayri muntazam göçmenlerin ülkelerine gönderilmeleri için emekler devam ediyor.

Bu kapsamda, Malatya Geri Gönderme Merkezinden emniyet önlemi altında otobüslere bindirilen 227 Afganistanlı, jandarma ve polis eşliğinde havalimanında kontrolden geçirildi.

Burada İl Göç İdaresi ekiplerince kişisel eşyaları teslim edilen ve yolculuk işlemleri tamamlanan gayri muntazam göçmenler, jandarma ve polis ekiplerinin oluşturduğu emniyet koridorundan geçerek Afganistan Hava Yollarına ilişik uçağa alındı.

Fotoğraf: AA

Uçağın başkent Kabil’e ineceği söylendi.

Malatya Havalimanında 22 Nisan’da süregelen charter seferleri kapsamında şu ana kadar 908 gayri muntazam muhacir Afganistan’a gönderildi.

Bu sene 24 bine yakın gayri muntazam muhacir sınır dışı edildi

Göç İdaresi Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye gore, Türkiye, gayri muntazam göçle mücadelesini “kaynak ülkede süregelen ve yeniden kaynak ülkede son gören” bir stratejiyle yürütüyor.

Türkiye Gayri muntazam Göç Strateji Belgesi ve Milli Fiil Planı çerçevesinde sürdürülen emekler kapsamında gayri muntazam göçmenler charter seferleriyle ülkelerine gönderiliyor.

Afganistanlı 227 gayri muntazam göçmenin bugün ülkelerine gönderilmesiyle Göç İdaresi Başkanlığının 2022’de düzenlemiş olduğu charter sayısı da 30’a terfi etti. Bir tek charter seferle 6 bin 805 Afganistan vatandaşının ülkesine dönüşü sağlandı. Bu sene ise sınır dışı edilen Afganistanlı sayısı böylece 11 bin 36’ya çıktı.

Bu sene sınır dışı edilen gayri muntazam muhacir sayısı da 23 bin 853 olarak kayıtlara geçti.

Öte taraftan Malatya Geri Gönderme Merkezinde yönetimsel nezaret altında bulunan 97 Afganistan uyruklu gayri muntazam muhacir de 27 Nisan’da Ankara’dan ülkelerine geri gönderilecek.

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın