Sultan Abdülhamid’in Hayatı


Sultan Abdülhamid’in Hayatı

Payitaht Abdülhamit dizisiyle birlikte bir kez daha Sultan Abdülhamit hayatı gündeme gelmiş bulunuyor. Son 13 yılının anlatıldığı dizi televizyonda rekor kırarken Sultan Abdülhamit’in yaşadıkları da dikkat çekiyor.

 

1842 yılında doğan ve 1913 yılında son nefesini vererek dünyaya veda eden Sultan Abdülhamit bir çok konuda adından söz ettiren bir padişahtır. Kendisi ilk kez Kanuni Esasi ile anayasayı gündeme getirmiştir. İslam’ın 113. Halifesidir. Sultan II. Abdülmecit’in oğludur.

1876 yılında padişahlığı ilan edilen Sultan Abdülhamit bu sürece kadar çok acı ve çok zor şeyler yaşamış bulunmaktadır. Henüz 10 yaşındayken Sultan Abdülhamit’in annesi vefat etmiştir. Kendisini babasının diğer eşi büyütmüştür.

Sultan Abdülhamit bunun yanı sıra amcası Abdülaziz’in tahttan indirilişine de tanık olmuş bir padişahtır. Zor bir dönemde padişah olması onu gerçekten de çok ağır bir durumla karşı karşıya bırakmıştır.

Sultan Abdülhamit hayatı gerçekten de bu anlamda zor geçmiştir. Ayrıca bir de kardeşi 5. Murat’ın hapsedildiğini görmüş bulunmaktadır. 3 yıl ev hapsinde tutulan padişah, 31 Mart’ta tahttan indirilmiştir. II. Abdülhamit önemli bir padişahtır. İlk kız okulları kendi döneminde açılmış ve faaliyet geçmiştir. Rüştiye sayısını 250’den 909’a çıkartırken, İdadi sayısını da 6’dan 109’a çıkarmıştır. Eğitim ve öğretime önem verirken Osmanlı’nın çağdaşlaşması için de elinden geleni yapmış bir padişahtır. Az önce de bahsettiğimiz gibi zor bir dönemde olmasına rağmen başarılı hamleleriyle ön plandadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın