Türkiye’nin ağaçlandırmadaki başarısına internasyonal armağan


Türkiye’nin ağaçlandırmadaki başarısına internasyonal armağan

Ziraat ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü, yürüttüğü başarıya ulaşmış ağaçlandırma emekleri sebebiyle, Türkiye dahil 33 ülkenin bulunmuş olduğu Akdeniz Parlamenter Asamblesi (Akdeniz-Pa) tarafınca, “Kuruluş Başarı Ödülü”ne layık görüldü.

Dünyada iklim değişikliği, kuraklık ve etraf konularının giderek ehemmiyet kazanması üstüne, 2021 senesinde başarıya ulaşmış emek harcamalar yürüten Ziraat ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü, Akdeniz-Pa Türk Delegasyonu Başkanlığı tarafınca “Kuruluş Başarı Ödülü”ne aday yayınlandı.

Aralarında Türkiye’nin de yer almış olduğu 28 ülkenin üye olarak, 5 ülkenin de ortak statü ile etkinlik gösterdiği Akdeniz-PA’nın alakalı kurullarının icra ettiği değerlendirme sonunda, bir yılda 600 milyondan fazla fidanı toprakla buluşturan Orman Genel Müdürlüğü, “Kuruluş Başarı Ödülü”ne layık görüldü.

“Ağaçlandırmada Avrupa 1’incisi, dünya 4’üncüsüyüz”

Ziraat ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Orman Genel Müdürlüğü’nün Akdeniz-PA tarafınca bu şekilde bir ödüle layık görülmesinden duyduğu memnuniyeti anlatım ederek Türkiye’nin, dünyada; orman varlığını arttıran ülkeler listesinde Avrupa’da 1’inci, dünyada ise 6’ncı, en fazlaca ağaçlandırma meydana getiren ülkeler listesinde ise Avrupa’da 1’inci, dünyada 4’üncü ülke bulunduğunu söylemiş oldu.

Bilhassa yazları hava şartları ve öteki nedenlerle Türkiye’de fazlaca sayıda orman yangını çıktığını hatırlatan Bakan Kirişci, orman teşkilatının yeni teknolojilerle donatılarak bu yangınların önüne geçilmesi için emek harcamalar yürüttüğünü aktardı.

 

 

Akdeniz Parlamenter Asamblesi

2005 senesinde Akdeniz’de yöresel iş donanması amacıyla kurulan Akdeniz-Pa, yöresel istikrar, emniyet ve emniyet artırıcı önlemler, terörizme karşı savaşım, küreselleşme, etraf, iklim değişikliği, göç, kalkınma başta olmak suretiyle iktisat, tecim, finans, endüstri, ziraat, balıkçılık, istihdam ve nüfus, fakirlik, su ve enerji kaynakları, çevrenin korunması, gezim, ulaşım, bilim, teknoloji, kültür alanlarında emek harcamalar yürütüyor.

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın