Türkiye’nin ilk hanımefendi Hava Pilot Albayı Şenay Günay 84 yaşlarında


Türkiye’nin ilk hanımefendi Hava Pilot Albayı Şenay Günay 84 yaşlarında
ABONE OL
okuma süresiOkuma süresi

Cumhuriyetin yetiştirdiği tarihe geçen Türk bayanlardan birisi olan Şenay Günay, tam 84 yaşlarında. Senelerce hava kuvvetlerinin şanlı üniformasını taşıdı. Türkiye’nin ilk hanımefendi hava pilot albayı oldu.

Şenay Günay ilk, orta ve lise öğrenimini Antakya’da tamamlamış oldu. Ondan sonra İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesini kazanan Günay, Hukuk fakültesinde ikinci sınıfta okurken duyduğu anonsla tarihe geçeceğini bilemezdi.

Babası Çanakkale, abisi de Kore gazisiydi. Kendisi de onların yolundan yürüdü. Senelerce şanlı üniformayı başarıyla taşıyan Günay, ilk kere askeri okullara kızların da alınacağını duyduğu, yaşamını değiştiren anonsu şu şekilde anımsattı:

“Anonslar başladı, bu halde tv yok radyoda dikkat dikkat cenk okullarının kapısı askeri okulların kapısı Türk genç kızlarına açılmıştır.”

Hayalinde hep sema vardı

1 Kasım 1956’da İzmir’deki Hava Cenk Okuluna girdi. Bir üst dönemle beraber yalnızca 12 kız talebe vardı. 30 Ağustos 1958’de Asteğmen rütbesi ile mezun oldu. Ilkin İzmir’deki Hava Uçuş Mektebinde pilotaj, peşinden Eskişehir’de jet eğitimlerini tamamlamış oldu.

15 Eylül 1960’ta dünyanın ilk hanımefendi jet harp pilotları arasındaki yerini aldı. O artık Hava Pilot Teğmen Şenay Çiper’di.

Brövesini gururla taktı

12 hanımefendi devreden yalnızca 2 subay pilot brövesini taktı. Türkiye’nin hanımefendi jet pilotları dünyanın da dikkatini çekti. Şenay Günay, Alman dergisine tam sayfa kapak oldu.

Etimesgut’taki 12’nci Hava Üs Komutanlığı’na atandı. Nakliye uçağı pilotu olarak vazife yapmış oldu. Türkiye’nin ilk Hava Pilot Albayı Şenay Günay, seneler sonrasında bir kere daha Etimesgut’taydı. Havacılık müzesini gezdi. Zamanında kendisinin kullandığı, şimdilerde ise müzede sergilenen uçaklarla yeniden buluştu. Pilot koltuğuna oturdu.

Günay, Hava Kuvvetlerinde 23 sene 9 ay 3 gün vazife yapmış oldu. 2 bin saatten fazla uçuş gerçekleştirmiş oldu. Albay rütbesinde iken 4 Eylül 1980’de emekliliğini istedi.

Türkiye'nin ilk kadın Hava Pilot Albayı Şenay Günay 84 yaşında

Türkiye’nin ilk hanımefendi pilot albayı Şenay Günay’ın emekli olmasının üstünden tam 42 sene geçti o 83 senelik dünyasına hem pilotluğu aynı zamanda ressamlığı sığdırdı. Şimdi ise hedefinde yaşamını değindiği kitabı bulunuyor.

“Hayallerinizin arkasından gidin”

Emekli albay gençlere de öneri verdi:

“Ben bir hayal gerçekleştirdim, şu demek oluyor ki hayallerimin arkasından gittim. Gençlere sesleniyorum hayallerinizin arkasından gidin, savaşım edin, pes etmeyin.”

Babası Çanakkale, abisi ise Kore gazisiydi. Kendisi de onların yolundan giderek senelerce şanlı üniformayı başarıyla taşıyan 

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın