Ulusal radar KALKAN-II vazife başlangıcında


Ulusal radar KALKAN-II vazife başlangıcında
ABONE OL

Türkiye’nin ilk ulusal hava müdafaa erken uyarma radarı KALKAN’nın yeni teknolojilerle geliştirilmiş hali olan KALKAN-II, tehlikeli sonuç askeri ve sivil tesisleri korumaya devam ediyor.

ASELSAN’dan meydana getirilen açıklamaya gore, KALKAN radarı, Türkiye’yi en yüksek radar teknolojilerini ulusal olarak üretebilen ülkeler arasına sokan oldukca tehlikeli sonuç projelerin de yapı taşı oldu. Kazanılan tecrübeler ve yeni teknolojilerle devamlı geliştirilerek KALKAN-II isminde olan sistem, tehlikeli sonuç askeri ve sivil tesislerin korunması amacıyla hava hedeflerini en doğru ve süratli halde tespit edebiliyor. Sistem, pek oldukca değişik tehdidin yakın zamanda tespit edilerek takip edilmesini, sağlamış olduğu verilerle bu tehditlerin hava müdafaa sistemleriyle imha edilmesini sağlıyor.

KALKAN-II radarı bununla birlikte muharebe sahasında elektronik karıştırma oluşturmaya çalışan hasım sistemlerini de tespit ederek takibini yapabiliyor. Hava Müdafaa Erken İkaz ve Komuta Denetim Sistemi (HERİKKS) ana arama radarı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde, tehlikeli sonuç bölgelerde 2011’den itibaren vazife meydana getiren KALKAN-II, TSK’nın alçak ve orta irtifa hava müdafaa gereksinimlerinde dış kaynaklara bağımlılığını ortadan kaldırdı.

Milli radar KALKAN-II görev başında

KALKAN-II radarı, HİSAR O+ Hava Müdafaa Sisteminin bir parçası olarak yaklaşan tehdidi imha etmek için roket ara güdüm radarı olarak da kullanılıyor. KALKAN-II radarı, 360 derecelik bir kapsama açısıyla 100 hedefi aynı anda tespit edebiliyor. Helikopterle taşınabilme özelliğine de haiz olan sistem, zorlayıcı çevresel koşullara dayanıklı olarak uzun zaman vazife yapabiliyor.

ASELSAN radar teknolojilerinde global marka

Açıklamada görüşlerine yer verilen ASELSAN Idare Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, yüksek radar teknolojilerinde Türkiye’nin global bir marka haline geldiğini belirterek şunları kaydetti:

“ASELSAN’ın radar alanındaki faaliyetlerinin ülkemiz için önemi, bu sistemlerin yerli ve ulusal olma zorunluluğu ile artık net bir halde ortaya konuldu. Dünyada oldukca azca ülkenin ulusal imkanlarla üretmeyi başarabildiği hava müdafaa radarlarını tasarlıyor, üretiyor ve geliştiriyoruz. Radar projelerimizde mükemmelliği ve daha çok teknolojik kabiliyet kazanımını hedefliyoruz. Emniyet güçlerimizin sahadaki farkındalığının ve tesirinin artırılmasına yönelik olarak gelişimleri yakından takip ediyor, haiz olduğumuz kabiliyetler yardımıyla oldukca süratli bir halde ihtiyacı karşılayabilecek radar sistemlerini ortaya çıkarabiliyoruz. Türk mühendisliğinin kuvvetiyle gece gündüz emek harcayarak en yüksek radar teknolojilerini ülkemizin güvenliği için geliştirmeye devam edeceğiz.”

Kaynak : TRT Haber

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın