Yiyecekleri Saklama Tüyoları


Yiyecekleri Saklama Tüyoları

Yiyecekleri Saklama Fikirleri ve Öneriler

Kahve Nasıl Saklanır?

Eğer kahveniz öğütülmüş şekildeyse ve uzun zaman kullanacaksanız kahvenizi en iyi saklama biçimi hiç şüphesiz kavanozda saklama biçimidir. Bu kahvenizin tadını koruduğu gibi bununla birlikte kahvenin kokusunun da dağılmasını engelleyecektir.

Peyniri Saklamak İçin

Eğer peynirinizin kupkuru bir hale dönüşmesini istemiyorsanız öncelikle bir kaba tuz ile suyu katarak iyice karıştırmalısınız daha sonra elinize bir bez alın. Bu bezi hazırlamış olduğunuz tuzlu suya batırın. Peyniri bu beze sarın ve saklayın. Bezin nemli olmasına özen gösterin.

Sütün Bozulmasını Engellemek İçin

Süt faydalı olduğu gibi sıcak ortamda kaldığında hızlı bozulan bir gıda. Eğer elinizdeki süt fazlaysa ve siz bu sütün bozulmasını engellemek için içine biraz karbonat atmanız yeterli olacaktır.

Gazlı İçeceklerin Gazlarının Kaçmasını Önlemek

Eğer asitli ya da gazlı içeceklerinizin gazlarının kaçmasını engellemek istiyorsanız, kullanmış olduğunuz gazlı içeceğin şişesini dolaba başı aşağı gelecek şekilde yerleştirin. Bu sayede gaz şişenin dip kısmında kalacak ve gazın kapaktan sızma ihtimali ortadan kalkacaktır.

Baklagilleri Nasıl Saklamalı?

Eğer pirinçleri ve baklagilleri saklamak istiyorsanız ve sakladığınız bölgede böcekler veya haşereler var ise çözümü gayet basit. Sakladığınız bölgeye ya da sakladığınız kaba 3-4 diş sarımsak bırakın. Sarımsağın kokusuna böcekler gelmeyecektir.

Sucukları Nasıl Saklamalıyız?

Sucukları saklarken en çok dikkat etmemiz gereken nokta sakladığımız yerin serin olmasıdır. Ama serin ortamda saklasak dahi sucuğun üstündeki küf oluşumunu engelleyemeyiz. İşte bu küfün oluşumunu engellemek için sucukların üzerini sık sık limonla iyice silin. Böyle küf oluşumunun önüne geçmiş olursunuz.

Tuzun Topaklanmasını Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Evet, en sık karşılaştığımız durumlardan bir tanesi de hiç şüphesiz tuzun tuzluğun topak hale gelmesidir. İşte bu topaklanmanın sebebi tuzların nemlenmesinden kaynaklanmaktadır. Bunu önlemek için tuzluğun içine bir miktar pirinç atarak tuzun nemini alabilirsiniz.

Kaşar Peynirinin Kurumasını Önlemek İçin Tavsiye

Eğer yeni almış olduğunuz kaşar peynirinin kısa zaman içinde kurumasından şikayet ediyorsanız, hava almayan cam bir kabın (kavanoz) içine kaşar peynirini yerleştiriniz. Bu şekilde kaşar peynirinin kurumasını önleyeceksiniz.

Mumun Yanma Süresini Uzatmak

Eğer mumunuz yanınca çabuk bitiyorsa bunu uzatabilmeniz mümkün. Bunun için mumları kullanmadan yaklaşık 2.5 saat önce buzdolabının buzluk kısmına koyun. Daha sonra kullanın. Yeterince soğumuş olan mumlarınız aynı zamanda sıkılaşmış da olacağı için yanma süresi daha da uzun olacaktır.

Patateslerin Filizlenmesini Engellemek

Çoğu patates saklanıldığında üzerinden belli bir süre geçtiğinde filizlenir. İşte bu filizlenmeyi engellemek için patatesleri saklamış olduğunuz torba ya da kabın içine iki ya da üç tane elma bırakın. Böylece patateslerin filizlenmesinin önüne geçmiş olacaksınız.

Marulların Tazeliğini Korumak İçin Ne Yapmalı?

Marulların çabucak solması ve tazeliğini yitirmesi can sıkıcı bir durumdur. İşte bu durumu engellemek ve marulların tazeliğini korumak için öncelikle bir kaba suyu doldurun. Daha sonra bu kabın içinde marulları bir saat kadar bekletin. Sonra marulları kaptan alın ve buzdolabına açık tarafı aşağıya gelecek biçimde yerleştirin. Bu sayede marullarınızın tazeliğini 10 güne kadar koruyabilirsiniz.

Reçelin Şekerlenmesini Önlemek İçin Tavsiyeler

Eğer siz de yapmış olduğunuz o naçizane reçellerinizin şekerlenmesini önlemek istiyorsanız mutlaka ama mutlaka reçellerinizi serin ve karanlık yerlerde saklayınız. Bu reçelinizin şekerlenmesini önleyecektir. Bununla beraber eğer reçeliniz şekerlenmiş durumdaysa ve şekerini çözmek istiyorsanız oda sıcaklığına alın ve bir gün bekletin.

Salamın Kurumasını Önlemek İçin Ne Yapmalı

Evet, salam açıkta kaldığı sürece kurur ve ilk günkü tadını yitirir. İşte bu kurumayı engellemek için pamuktan ya da ketenden bir bezi salama sararak salamın kurumasını ve lezzetini yitirmesini engelleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın